سرسیلندر چیست ؟

سرسیلندر چیست؟

سرسیلندر معمولا در قسمت بالای موتور قرار دارد. این قسمت به عنوان یک پوسته برای اجزایی مانند ورودی هوا و سوپاپ دود ، فنرها و بالابر ها و محفظه احتراق عمل می‌کند. این صفحه شامل اطلاعاتی درباره عملکرد اصلی و طراحی‌مختلف سرسیلندر و علل و علائم نقص آن است. فضاهای خالی در سرسیلندربه هوا و سوخت اجازه ورود و به گازهای اگزوز اجازه خروج می‌دهد. این فضاها، ورودی یا مجرا نام دارند. علاوه بر این سرسیلندر، خنک کننده را نیز به بدنه موتور وصل می‌کند تا اجزای موتور خنک شوند. سرسیلندر برای جلوگیری از نشت روغن و آب به داخل محفظه احتراق، از یک واشر بهره می‌گیرد.

اکثر سرسیلندرهای سازنده قطعات اصلی (OEM) از چدن ساخته شده‌اند. سرسیلندرهای چدنی بادوام و ارزانتر هستند. اما به هر حال سنگین بوده و حرارت را دیرتر از دست می‌دهد. به همین علت برخی سازندگان ترجیح می‌دهند که از سرسیلندرهای آلومینیمی استفاده کنند. این سرسیلندرها سبکتر از سرسیلندرهای چدنی هستند. معمولا در خودروهای کم مصرف و ماشین‌های مسابقه از سرسیلندر آلومینیمی استفاده می‌شود.

خودروهایی که موتور خطی دارند یک سرسیلندر و خودروهای با موتور V، دو سرسیلندر دارند که هر سرسیلندر مربوط به یک گروه سیلندر است. در برخی وسایل نقلیه که موتور آن شبیه به موتور V است، تنها به یک سرسیلندر نیاز است. ماشین‌های صنعتی بزرگ ممکن است برای هر سیلندر از یک سرسیلندر مجزا استفاده کنند. این کار باعث می‌شود که تعویض یک سرسیلندر مقرون به صرفه باشد.

 

 

انواع سرسیلندر

سرسیلندر تخت: این نوع سرسیلندرها جزو اولین سرسیلندرها هستند. سرسیلندر تخت بصورت خیلی ساده از بلوک سیلندر محافظت کرده و هیچ جزء متحرکی ندارد. این سرسیلندرها تهویه مناسبی نداشته و به همین علت عملکرد موتور ضعیفی دارند.

 

سرسیلندر سوپاپ رو: این نوع سرسیلندرها بهتر از نوع تخت هستند. در سرسیلندر سوپاپ رو، میل سوپاپ در قسمت بالای آن است. این سرسیلندرها میل فشار و سوپاپ‌هایی دارند که جریان هوا را ایجاد می‌کنند.

 

سرسیلندر میل بادامک رو: این نوع سرسیلندر از جدیدترین طراحی های سرسیلندر است. در سرسیلندر میل بادامک رو یک میل بادامک درون سرسیلندر وجود دارد که نیاز به میل فشار را از بین می‌برد. این امر باعث جریان بهتر هوا و طبیعتا بازده بالاتر موتور می‌شود.

 

 

نواقص سرسیلندر و علائم آن:

شایع ترین مشکل سرسیلندرها ترک‌هایی است که به علت حرارت بیش از حد در آنها ایجاد می‌شود. در یک سرسیلندر ترک خورده، مایع خنک کننده نشت می‌کند و به همین علت موتور بخوبی خنک نمی‌شود. این موضوع مجددا موجب ایجاد حرارت بیش از حد در موتور می‌شود. هنگامی که سرسیلندر ترک می‌خورد، ممکن است روغن نیز به درون محفظه احتراق نشت کند. این نشتی برای موتور مضر است و می‌تواند منجر به تعمیرات پرهزینه موتور شود. در بسیاری از این موارد کل موتور باید تعویض گردد. از دیگر علائم یک سرسیلندر بد، عملکرد ضعیف موتور و عدم احتراق صحیح موتور است.

 

هنگامی که یک ماشین جوش می‌آورد ، بسیاری افراد بدون دقت به مشکل اصلی، آب درون رادیاتور میریزند. این کار می‌تواند باعث ترک خوردن سرسیلندر شود چون آب اضافه شده تغییردمای ناگهانی بوجود می‌آورد.

اگر می‌خواهید سرسیلندر معیوب خودروی خود را تعویض نمایید، باید به محل مناسبی مراجعه کنید. ما انواع مختلفی از قطعات با کیفیت‌ها و مدل‌ها و سازنده‌های گوناگونی در اختیار داریم‌.