چگونه سایز لاستیک ها را بفهمیم

چگونه اندازه ی لاستیک ها را بفهمیم ( توضیح جامع درباره ی سایز لاستیک )

انتخاب لاستیک مناسب برای خودروی خود می تواند سواری ماشین شما را کاملا تغییر دهد. در این مطلب می خوانیم که چگونه می توانید سایز هر لاستیکی را به راحتی بخوانید تا بتوانید بهترین لاستیک مناسب سواری خود را انتخاب کنید.

چگونه سایز لاستیک ها را بفهمیم

نوع لاستیک ( Tire Type )

حرف اول از سمت چپ نشانگر نوع لاستیک می باشد. همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنیم اولین حرفی که نوشته شده است حرف ” P ” لاتین است که مخفف کلمه ی ” Passenger ” است. نوع لاستیک Passenger یا P-metric، استاندارد جهانی لاستیک برای خودرو های سواری می باشد. برخی اوقات حروف لاتین ” LT ” به جای ” P ” قرار می گیرد، که این به این معنا است که آن لاستیک مناسب کامیون های حمل بار سبک است. حروف ” LT ” مخفف کلمه ی ” Light Truck ” می باشد.

 

پهنای لاستیک ( Tire Width )

پارامتر اندازه گیری عدد دوم از سمت چپ میلیمتر است، که به پهنای لاستیک مربوط می شود. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، پهنای این لاستیک 215 میلیمتر می باشد.

 

نسبت ارتفاع لاستیک به پهنای لاستیک

عدد دوم از سمت چپ کمی گیج کننده کننده است، به این دلیل که این عدد نسبت به پهنا نوشته شده است. برای مثال در تصویر بالا ارتفاع این لاستیک 65% از پهنا را تشکیل می دهد. بزرگتر بودن این عدد به معنای ارتفاع بیشتر لاستیک می باشد.

 

ساختار لاستیک ( Construction )

دو نوع ساختار مختلف در لاستیک ها وجود دارد، ” رادیال ” یا ” بایاس ” . حرف ” R ” مخفف ساختار رادیال است، این به این معنا است که لایه های این لاستیک به صورت شعاعی در طول لاستیک کار می کنند. امروزه استفاده از لاستیک های بایاس بسیار کم است و بیشتر لاستیک ها ” رادیال ” هستند.

 

سایز رینگ ( Wheel Diameter )

عددی که بعد از ساختار لاستیک قرار گرفته است، مربوط به اندازه رینگ مناسب آن لاستیک بخصوص است. برای مثال رینگ مناسب لاستیکی که در تصویر مشاهده می کنید، سایز 15 است.

 

شاخص بار ( Load Index )

دو رقم بعد از سایز رینگ که با فاصله کمی از آن حک شده است، شاخص بار لاستیک می باشد. شاخص بار لاستیک میزان تحمل بار توسط آن و یا بیشترین باری را که با فشار باد استاندارد تحمل می کند را نشان می دهد.

 

شاخص سرعت ( Speed Rating )

حرف آخری که بعد از شاخص بار دیده می شود، شاخص حداکثر سرعتی که آن لاستیک بخصوص می تواند تحمل کند، است. معمولا شاخص سرعت لاستیک ها با حداکثر سرعت آن خودروی بخصوص هماهنگ می باشند. برای مثال شاخص سرعت ” H ” می تواند تا حداکثر سرعت 210 کیلومتر بر ساعت را تحمل کند.