خودروهای هیبریدی چگونه کار می کنند؟

خودرو های هیبریدی چگونه کار می کنند؟ + معرفی ماشین های هیبریدی موجود در بازار ایران

 

با گران شدن نرخ بنزین در بازار تهران، محبوبیت خودروهای هیبریدی در بازار تهران چندین برابر قبل شده است. در این مطلب در وهله ی اول با نحوه ی کارکردن این خودرو ها آشنا می شویم، سپس برخی از بهترین خودروهای هیبریدی موجود در بازار ایران را معرفی خواهیم کرد.

در خودروهای معمولی با موتور درون سوز بنزینی، انرژی مورد نیاز برای حرکت خودرو از طریق سوختن بنزین در موتور بنزینی تامین می شود. خودروهای برقی نیز با استفاده از چندین باتری، موتور الکتریکی را فعال کرده و نیروی رانشی را به چرخ ها منتقل می کنند. اما خودروهای هیبریدی مجهز به هر دو نوع این موتور ها هستند.
کلمه ی هیبرید ( به انگلیسی : Hybrid )، به معنای ترکیب دو عنصر است.

همانطور که از نام آن پیداست، خودروهای هیبریدی از هر دو نوع این موتورها به صورت مکمل استفاده می کنند تا انرژی مورد نیاز خودرو را تامین کنند. گاها موتورهای هیبریدی با موتورهای برقی اشتباه گرفته می شوند، در خودروهای هیبریدی دو موتور بنزینی (یا دیزل) و الکتریکی مکمل یکدیگرند. این در صورتی است که خودروهای برقی فقط موتور الکتریکی دارند.

در خودروهای هیبریدی، معمولا از موتور های بنزینی کوچک تری استفاده شده است، به این دلیل که در خودروهای هیبریدی از موتور بنزینی فقط برای شتاب گرفتن ماشین یا شرایطی مثل سربالایی استفاده می شود. موتورهای بنزینی کوچک تر استفاده شده در خودروهای هیبریدی به دلیل سیلندر های کوچک تر، وزن کمتری نسبت به موتورهای بنزینی ای که در خودروهای بنزین سوز استفاده شده است، دارند. که این موضوع باعث مصرف کمتر بنزین می شود.

 

 

به صورت کلی خودروهای هیبریدی، 3 نوع متفاوت دارند که هرکدام با کمی تفاوت کار می کنند :

• خودروی هیبریدی که به وسیله ی موتور احتراقی و انرژی حاصل از آن شارژ می شود.

• خودروی هیبریدی که انرژی مورد نیاز جهت ذخیره در باتری ها را از طریق جذب انرژی حاصل از ترمز خودرو به دست می آورد. ( خودروهای هیبریدی با کمک موتور الکتریکی خود، انرژی جنبشی هدررفته در هنگام ترمزگیری را بصورت الکتریسیته در باتری‌ها ذخیره کرده و مجدداً از آن استفاده می‌کنند. )

• خودروی هیبریدی که به صورت مستقل و از درگاه های برق مخصوص شارژ می گردد.

یکی از روش های مصرف کمتر سوخت در خودروهای هیبریدی، سیستم خاموش کردن موتور بنزینی در شرایطی مثل ترافیک و چراغ قرمز، است. این سیستم در شرایطی مثل ترافیک به صورت خودکار موتور بنزینی را خاموش می کند تا خودرو بنزین کمتری مصرف کند و نهایتا آلودگی کمتری تولید شود.

لازم به ذکر است که مدیریت تغییر حالت حرکت، بین موتور بنزینی و موتور الکتریکی در شرایط مختلف رانندگی و جاده، کاملاً هوشمند بوده و توسط کامپیوتر مرکزی خودرو کنترل می‌شود.

مدل های مختلف ماشین های هیبریدی در بازار ایران

تویوتا پریوس

 

تویوتا کمری XLE

هیوندای سوناتا 2018 هیبرید

 

میتسوبیشی اوتلندر PHEV

 

کیا اپتیما هیبریدی

تویوتا CH-R هیبریدی